Pomarańczowa barwa ochronna.

Dzisiaj to ostatni dzień wakacji zwiastujący także koniec lata. Sklepy odzieżowe już dawno wypełniły się jesiennymi kolekcjami ubrań. Jak zwykle pojawia się wiele szarości i czerni. My pytamy: po co rezygnować ze słońca i żywych kolorów jednocześnie? Na szczęście w nowych kolekcjach można znaleźć też i trochę oryginalnych kolorowych pomysłów, które nie pozwolą nam zniknąć w bezbarwnym tłumie. Naszym zdecydowanym faworytem na jesień 2010 jest kolor pomarańczowy.

Podstawową funkcją koloru pomarańczowego jest przedłużenie przyjemności, jaką dawał nam kontakt z energetycznymi kolorami typowymi dla tropików. Ten kolor symbolizuje słońce oraz radość. Będąc kolorem pochodnym żółtego i czerwonego, łączy ich zalety, wzmacniając psychikę, delikatnie pobudzając oraz zwiększając optymizm. Według badań jest to kolor stymulujący emocje… a nawet apetyt.

Dzięki temu, że pomarańczowy jest kombinacją czerwonego i żółtego, jest kolorem pełnym radości, kreatywności oraz flirtu. To kolor krzykliwy i jarzący, w dużych ilościach trudny do przyswojenia przez oczy. Dlatego dobrze jest go dawkować sobie w małych ilościach, w postaci oryginalnych dodatków.

Eksperci zajmujący się wpływem kolorów na ludzką psychikę twierdzą, że pomarańczowy pobudza apetyt, sprzyja trawieniu, zwiększa aktywność, poprawia nastrój.

Kolor pomarańczowy nie posiada zbyt szerokiej gamy symbolicznej. Najczęściej symbolizuje żar, ogień, zachodzące słońce, jesień, cytrusy. Symbolika pomarańczowego krąży wokół ciepła, namiętności, pragnienia, entuzjazmu, emocji, przyjaźni, młodości, zdrowia, witalności, obfitości.

Ten kolor miewa także negatywne znaczenie, związane z agresją, arogancją, przewrażliwieniem a także ostrzeżeniem i niepokojem. Najbardziej jarzący odcień pomarańczowego (ang. Safety Orange) jest używany do odróżnienia danej rzeczy od otoczenia, np. niektóre ubrania więzienne w USA, uliczne stożki, słupki, boje, kamizelki i inne narzędzia znakujące.

W astrologii kolor pomarańczowy jest powiązany z dwoma znakami zodiaku: Strzelcem i Lwem.

Kulturowe znaczenie koloru pomarańczowego:

  • Dla Indian pomarańczowy jest symbolem pokrewieństwa, więzi rodzinnych
  • Pomarańczowy jest narodowym kolorem Holandii.
  • W Irlandii kolor pomarańczowy reprezentuje Protestantów.
  • W Chinach i Japonii pomarańczowy jest symbolem szczęścia i miłości.
  • Pomarańczowy znajduje się na flagach Irlandii, Indii, Nigerii.
  • Jest to kolor reprezentujący Halloween, ponieważ w tym kolorze są dynie.
  • Pomarańczowy jest kolorem rewolucji ukraińskiej, a dzięki temu symbolem sprzeciwu dla tyranii na świecie.
  • Pomarańczowy jest ważnym kolorem Buddyzmu i Hinduizmu.
  • W chrześcijaństwie związany był z obżarstwem.

Kolor pomarańczowy we wnętrzach.

Wszelkie odcienie pomarańczowego były bardzo popularne w dekoracji wnętrz w stylu secesyjnym i art déco. W latach 60. XX wieku ponownie wróciły na salony. Wnętrze, w które zdominował kolor pomarańczowy, to akumulator energii dla spragnionych słońca domowników. Kolor pomarańczowy z powodzeniem można zastosować na dużych powierzchniach, jeśli oczywiście nie boimy się żywych kolorów. Osoby, które wolą dominację barw stonowanych mogą użyć dodatków w kolorze pomarańczowym, aby dodać wnętrzu charakteru. Dodatki w soczystym pomarańczowym odcieniu dodadzą ciepła i ożywią pozostałe barwy w domu.

Moda

Kolor pomarańczowy idealnie pasuje do kobiet o typie urody zwanym jesienią. Pięknie podkreśla rude oraz brązowe włosy i brzoskwiniową cerę. Jednak odmian tej barwy jest całe mnóstwo i dzięki temu panie o innych typach urody również mogą znaleźć pasujący im odcień tej barwy. W najnowszych kolekcjach jesiennych pojawia standardowypomarańcz, modna jest też wersja bardzo nasycona, wręcz neonowa, tryumf jednak święci przygaszony odcień. W tym sezonie modnym stał się także kolor pochodny pomarańczowego – oranż, który jest bardzo pogmatwanym kolorem. Jest to mieszanka pomarańczowego z mango, rdzy albo łososia. Efektem takiego połączenia jest to, że oranż raz jest kolorem bardzo płomiennym, kiedy indziej posiada chłodny grejpfrutowy odcień.

Jednakże jeśli Tobie pomarańczowy ewidentnie nie pasuje, a z jakiegoś innego powodu bardzo go lubisz, zdecyduj się na pomarańczowe dodatki.

Oto nasze propozycje:


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s