Bonsai – miniaturyzowanie natury.

Sztuka bonsai jest sztuką miniaturyzowania drzew oraz krzewów hodowanych w płaskich pojemnikach lub doniczkach. Nazwa „bonsai” pochodzi z języka japońskiego i jest połączeniem dwóch słów: „bon” (jap. płaska taca lub pojemnik) oraz „sai” (jap. roślina). Efekt miniaturyzowania osiągany jest poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację drzewek.


Chociaż sztuka bonsai kojarzona jest głównie z Japonią, to oryginalnie pochodzi z Chin. Do Japonii dotarła w VIII wieku n.e. i to właśnie w tym kraju osiągnęła swoją doskonałość.

Na początku sztuka bonsai była zajęciem arystokracji oraz osób duchownych.  Dopiero w XVII wieku zaczęli się nią zajmować zwykli ludzie. Sztuka pielęgnacji drzewek zaczęła być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na wyhodowanie doskonałej formy bonsai potrzeba co najmniej kilku lat ciągłej pielęgnacji. A czasem nawet pracy kilku pokoleń. Trzeba też pamiętać o tym, że drzewko bonsai nigdy nie jest „skończone”. Jest ono żywą rośliną, która zachowuje się tak, jak jej odpowiednik w naturalnym środowisku – ciągle rośnie i się rozwija. Dlatego w celu utrzymania zamierzonej formy, konieczna jest stała pielęgnacja. Polega ona nie tylko na podlewaniu i nawożeniu, ale również dbaniu o karłowaty kształt drzewek poprzez stosowanie technik mechanicznych.

Drzewko bonsai można stworzyć z praktycznie każdego gatunku drzewa oraz krzewu. Jednakże w hodowli wybiera sią najczęściej gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Do najbardziej cenionych należą bonsai z drzew długowiecznych, czyli dębów, sosen, świerków, cisów oraz jałowców.

Tradycyjna kompozycja bonsai wymaga elementów dodatkowych, takich jak drobne rośliny i kamienie, odpowiednia doniczka, a także stolik lub podstawka. Umiejętność ekspozycji bonsai zyskała nawet rangę osobnych dziedzin – kusamono i suiseki.

Nam bonsai niezmiennie kojarzy się z postacią Mr Miyagi z filmów Karate Kid. Szczególnie dużo informacji o bonsai pojawia się w części trzeciej.

Reklamy

One thought on “Bonsai – miniaturyzowanie natury.

  1. I’m a student studying at University of Washington and honestly appreciate what you have accumulated in this article, truly like what you’re thinking
    and the method through which you declare it.
    You are presenting it in a way that is enjoyable and yet you
    still make sure to keep it intelligent. I cannot
    wait to learn even more from you. Your website is certainly one of the better blogs out there right now.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s