Biżuteria artystyczna – jak o nią dbać?

Wartość sentymentalna biżuterii artystycznej bardzo często przewyższa jej wartość materialną. Zbieramy ją przez lata, kupujemy w różnych miejscach pod wpływem zachwytu, mody lub zwykłej fanaberii. Czasem przywozimy z odległych krajów, jako pamiątkę podróży. Często otrzymujemy w ramach prezentów z różnych okazji. Większość naszych wisiorków i kolczyków przechowuje w sobie ładunek wspomnień związanych z miejscami, w których byłyśmy, osobami, których poznałyśmy, czy tego, jakie same byłyśmy kupując dany przedmiot. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o biżuterię, abyśmy mogły cieszyć się nią jak najdłużej.


Smocza Jama nie wykonuje biżuterii ze złota czy srebra. Jednakże wielką zuchwałością byłoby uważać, że posiadacie tylko biżuterię zamówioną w naszym sklepie;) Dlatego opiszę również metody pielęgnacji biżuterii srebrnej oraz złotej, do które należą obrączki i pierścionki zaręczynowe – one zawsze są źródłem wspomnień:)

Podstawowe zasady:

1.    Zawsze zdejmuj biżuterię przed myciem rąk oraz kąpielą. To samo dotyczy kontaktu z intensywnym źródłem ciepła, jak suszarka. Nigdy też nie śpij w biżuterii. Dla jej i własnego dobra.

2.   Nie zakładaj biżuterii, gdy idziesz na plażę lub solarium. Kamienie naturalne bledną pod wpływem silnych promieni słonecznych, a Ty możesz skończyć z opalenizną w ciekawy wzór:)

3.  Nie noś biżuterii w trakcie uprawiania sportu. Biżuteria może uleć uszkodzeniu, z resztą… tak samo jak Ty.

4.    Przechowuj biżuterię w drewnianej, szklanej lub plastikowej szkatułce. Najlepiej w osobnych woreczkach, wtedy będziesz mieć pewność, że się nie poplącze.

Szkatułki na biżuterię – nasze propozycje:

Czyszczenie biżuterii wykonanej przez Pracownię Artystyczną Dragon:

Naszą biżuterię zdobimy cyną angielską, która nie sprawia trudności w pielęgnacji. Bardzo długo pozostaje w takim stanie, jak w momencie zakupu. Wystarczy ją lekko wypolerować, gdy się zabrudzi. Natomiast do wykonania biżuterii używamy różnych materiałów.  Wisiorki i kolczyki wykonane z kamieni naturalnych, szkła i szkła witrażowego można bez obaw myć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Następnie wystarczy przetrzeć miękką szmatką i lekko wypolerować. Z wisiorkami ze szkła fazowanego radzimy obchodzić się nieco delikatniej, ponieważ pokryte zostały folią witrażową. Dzięki temu mają taki intensywny kolor. Gdy się zabrudzą, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką.

Czyszczenie biżuterii srebrnej:

Należy pamiętać, że biżuteria srebrna bardzo nie lubi kontaktu z perfumami, lakierem do włosów, dezodorantami i detergentami. Srebro szybko ciemnieje i trzeba je polerować przynajmniej raz w roku. Można je także myć w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła. Istnieją także specjalne płyny oraz szmatki do czyszczenia srebra.

Czyszczenie biżuterii złotej:

Złoto z upływem czasu matowieje i wtedy trzeba je wypolerować za pomocą miękkiej szmatki. Złoto można także przemywać wodą z mydłem lub alkoholem. Należy być bardzo delikatnym przy polerowaniu delikatnych złotych łańcuszków. Takie łańcuszki trzeba traktować z dużą ostrożnością i przechowywać tak, żeby się nie poskręcały.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s