Ametyst – i nie masz kaca.

Czy kamień może ochronić przed upiciem się oraz kacem? Starożytni Grecy wierzyli, że tak. Dlatego ucztowali tylko z pucharami ozdobionymi ametystami. Bo to właśnie one miały mieć tę cudowną właściwość. Ponadto na przestrzeni wieków wierzono, że kamienie te chronią przed zdradą małżeńską, złym urokiem a nawet gradem. Egipcjanie wkładali ametystowe serca do sarkofagów faraonów. Obecnie medycyna naturalna leczy nimi problemy z żołądkiem i bóle głowy. Ten fioletowy kwarc narobił sobie całkiem sporej sławy. Oto kawałek jego historii…


Nazwa „ametyst” wywodzi się z języka greckiego, w którym a oznacza nie, natomiast méthystos to pijany. Z połączenia wychodzi nam améthystos, które oznacza po prostu trzeźwy. Skąd taka nazwa dla tego fioletowego minerału? Według greckich wierzeń, picie wina z ametystowych czar chroniło przed upiciem się. Ale o tym trochę później…

Nauka

Na początek trochę nauki. Ametyst to odmiana kwarcu, posiadająca barwę fioletową, purpurową lub purpurowo fioletową. Zawdzięcza ją obecności żelaza i promieniowaniu radioaktywnemu. Niektóre kamienie stosowane w zdobnictwie mają bardzo intensywną barwę, ponieważ zostały poddane krótkotrwałemu ogrzewaniu. Jednak długotrwałe podgrzewanie ametystów, może nieodwracalnie zniszczyć ich naturalne zabarwienie.

zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ametyst

Legenda

Z ametystem wiąże się grecka legenda. Amethis była jedną z nimf leśnych. A skoro była nimfą, to musiała być piękną, młodą i długowieczną istotą. I jak to bywa w życiu, uroda, chociaż najczęściej bardzo pomaga, zdarza się, że może wpędzić w tarapaty. Dzisiaj niebezpieczeństwem mógłby być psychopatyczny prześladowca, w mitycznej Grecji był nim najczęściej zakochany bóg. W Amethis zakochał się Bachus, który jak wiadomo nie był typem grzecznego, ustatkowanego boga, lecz mitycznym playboyem i hulaką. Skromnej nimfie nie podobał się pijacki i lubieżny charakter adoratora i nie poddawała się jego względom. Jedynym rozwiązaniem była zamiana nimfy w piękny klejnot. Zgodnie z mitem, dziewicza skromność Amethis ujęła Bachusa do tego stopnia, że postanowił ów zaczarowany klejnot obdarzyć mocą ujarzmiania i pokonywania pijaństwa.

zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nimfy

W Biblii o kamieniach tych wspomniano dwa razy. Ametysty zdobiły pektorał Aarona, a według Apokalipsy św. Jana, także dwunastą warstwę fundamentu niebieskiego Jeruzalem.

Działanie

Wiara w to, że działanie ametystu podobne jest do działania dzisiejszego 2KC była bardzo silna. Starożytni bogaci Grecy i Rzymianie pili alkohol tylko z pucharów zdobionych ametystami. Kamieniami zdobili także paski, ponieważ najsilniej miały działać przyłożone do ciała w okolicach pępka. Jeśli natomiast kogoś nie było stać na kamienie, do wina dosypywał ametystowego proszku.

Powstrzymywanie pijaństwa, to nie jedyna z właściwości przypisywanych ametystom. Dawni magowie twierdzili, że światło, które pada na kamień nabiera cudownych cech. Uspokaja nerwy, spowalnia ruchy, a patrzącemu na nie przydaje cierpliwości.

Średniowiecze to także dobry okres dla ametystu, w którym gama jego właściwości rozszerzyła się. Ametysty przechowywano w kasetce z jaskółczym pierzem. Dalej miały chronić przed pijaństwem, jak również złym urokiem, gradem oraz szarańczą. Rycerzy strzegły przed ranami oraz zdradą, a żeglarzy doprowadzały szczęśliwie do domu.

Nie wiadomo dokładnie kiedy, ale ametyst stał się także kamieniem wierności. Bardzo długo kultywowany był zwyczaj, zgodnie z którym panna młoda obdarowywała swego wybranka właśnie ametystem. Wierzono, że chroni on przed nagłymi wybuchami namiętności, a tym samy pozwala dochować wierności małżeńskiej.

Ze względu na powiązania z czystością i wstrzemięźliwością, ametyst polubili także duchowni. Celom religijnym służył już od starożytności. Egipcjanie umieszczali ametysty w sarkofagach zmarłych, szczególne względy zachowując dla faraonów. Oni otrzymywali ametysty w kształcie serca, które według egipskich wierzeń było siedzibą życia.

Obecnie ametyst jest klejnotem biskupów. Papieski Pierścień Rybka zdobiony jest ametystami.

zdjęcie: http://www.ministranci.misjonarze.rybnik.pl/index.php?load=liturgiczny/papieskie.html

Medycyna naturalna

Medycyna naturalna przypisuje ametystowi działanie silnie lecznicze. Podobno posiada właściwości regenerujące i oczyszczające. Poleca się go na dolegliwości żołądka, choroby skóry, bóle głowy, stres, a nawet nerwicę. Ametysty mają wzmacniać także zdolności parapsychiczne i aktywować tzw. „trzecie oko”, które jest odpowiedzialne za duchowe widzenie. Ametyst może być stosowany jako talizman przez osoby spod znaku:  Strzelca, Ryb, Wodnika, Bliźniąt oraz Barana.

Czy wierzyć w cudowną moc ametystów czy nie? Zdecydujcie sami. My uważamy, że ametyst to przede wszystkim wspaniały kamień ozdobny i bardzo chętnie wykorzystujemy go w naszych pracach. Zobaczcie:
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s