Style bonsai cz.2 – styl ishizuke.

Pisaliśmy już o tym, że jedną z pierwszych decyzji, które trzeba podjąć przed rozpoczęciem pracy nad drzewkiem bonsai, jest wybór stylu. Ta decyzja dotyczy zarówno hodowli naturalnych drzewek bonsai, jak i tworzenia sztucznych drzewek. W pierwszej notce na temat stylów bonsai opisaliśmy te najpopularniejsze. Natomiast dzisiaj skupimy się na stylu mniej popularnym i dosyć trudnym do formowania – Ishizuke.


W stylu ishizuke wyróżniamy dwa sposoby sadzenia drzewek bonsai na kamieniach. Pierwszy sposób polega na tym, że korzenie drzewka oplatają kamienie, ale sięgają również podłoża w pojemniku. To głownie z niego czerpią wodę oraz składniki pokarmowe. W drugim przypadku drzewko bonsai rzeczywiście jest osadzone wyłącznie na kamieniu.

Natomiast samo ukształtowanie drzewka zależy od wizji autora. Na kamieniu możemy posadzić jedno drzewko, grupę drzewek, a nawet stworzyć cały krajobraz w miniaturze składający się z różnych rodzajów roślin.

Styl Ishizuke – forma z korzeniami oplatającymi kamień.

Drzewka formowane w stylu ishizuke wzorowane są na naturalnych drzewach rosnących na półkach skalnych oraz w szczelinach. Korzenie oplatają skały, aby sięgnąć do głębszych warstw podłoża, w których znajdą wodę oraz składniki odżywcze. Gdy dotrą do wody, korzenie grubieją. To w nich zbiera się woda i pokarm, skąd następnie dostarczane są do naziemnej części rośliny. Korzenie pozostające na wierzchu skały narażone są na warunki zewnętrzne i dlatego twardnieją stając się przedłużeniem pnia. Drzewa formowane w tym stylu powinny z natury odznaczać się silnymi korzeniami. Polecane są klony, chińskie wiązy, sosny oraz jałowce.

Styl Ishizuke – forma posadzona na kamieniu

Ta forma różni się od poprzedniej tym, że korzenie drzewka związane są z kamieniami i nie sięgają podłoża. Drzewka formowane w tym stylu wzorowane są na drzewach rosnących na szczytach gór i urwisk. Dlatego w tej formie nie potrzebny jest pojemnik, można go zastąpić płaskim kawałkiem skały albo łupką. Ewentualnie tworząc drzewko w tym stylu można wybrać wysoki kamień o zróżnicowanej powierzchni i ustawić go na tacy z piaskiem.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s