Kwiat morza i drzewo oceanów – historia, symbolika i znaczenie koralu


Zachwyca żywą czerwoną barwą, przyciąga wzrok niepowtarzalnym kształtem, ciekawi swoją historią i znaczeniem. Oczywiście chodzi o koral, naturalny materiał wykorzystywany do tworzenia biżuterii bardzo kobiecej i zmysłowej. Sprzymierzeniec każdej kobiety, która pragnie robić wrażenie. Wydobywany z głębokich otchłani mórz i oceanów, stanowiący specjalny podarek od świata zwierzęcego dla człowieka. 

Historia koralu

Dokładne pochodzenie słowa „koral” nie zostało ostatecznie potwierdzone. Specjaliści twierdzą, że może się ono wywodzić od hebrajskiego wyrazu gord lub arabskiego – garal. W obu przypadkach znaczenie było to samo – amulet. Rzeczywiście w wielu kulturach koralowi przyznawano specjalne opiekuńcze właściwości, które miały chronić przed złymi duchami i truciznami. Natomiast biżuterię z koralu noszono jako talizmany. Naszyjniki z korali zakładano nawet bardzo małym dzieciom. Dla młodych dziewczyn była to z kolei jedna z pierwszych ozdób, oznaczająca przeistoczenie się w kobietę. W ich przypadku koral miał chronić również przed niebezpiecznymi pokusami.

Koral jako kamień miłosny

Z drugiej strony istnieją dowody na to, że korale poświęcano bogini Wenus, jednocześnie przypisując im moc pobudzania uczucia miłości. Ponadto wierzono, że biżuteria z koralu, noszona blisko ciała, pobudza intuicję i wyobraźnię oraz wzmacniania pamięć. Co ciekawe, czasami koralu używano do leczenia seksualnych problemów.

Działanie koralu

Obecnie specjaliści zajmujący się leczeniem przy pomocy naturalnych środków uważają, że koral działa korzystnie na układ krwionośny i wzmacnia kości. Otaczać się nim powinny kobiety, a szczególnie te, które pragną zajść w ciążę. Koral bowiem pomaga regulować cykl menstruacyjny i wzmaga płodność. Głównie dlatego przedmioty zdobione koralem stanowią tradycyjny prezent dla kobiet w ciąży.

Nauka o koralu

Koral to tak naprawdę wapienny szkielet koralowców skupione w rafach. W stanie surowym nie posiadają połysku, który dodawany jest im dopiero podczas obróbki. Są wrażliwe na wysokie temperatury i działanie kwasów. Najbardziej kojarzą nam się z kolorem czerwonym, ale występują również korale o barwie: białej, białej w różowe plamki, krwistej, ciemnoczerwonej i granatowej. Ich barwa może z czasem trochę wyblaknąć, ale w prosty sposób można ją przywrócić poprzez zanurzenie koralu w wodzie utlenionej. Natomiast nigdy nie powinniśmy kłaść przedmiotów zdobionych koralem na słońcu, ponieważ pod wpływem jego promieni koral wysycha.

Zastosowanie koralu

Koral wykorzystywany jest przede wszystkim w celach zdobniczych. Wykorzystuje się go do wyrobu koralików, z których tworzone są wisiorki, naszyjniki, bransoletki i kolczyki. Jednak biżuteria artystyczna to nie jedyna dziedzina, w której koral znajduje zastosowanie. Używa się go także przy tworzeniu innych przedmiotów artystycznych oraz rzeźb.

Biżuteria artystyczna z koralem:

Ceramika artystyczna zdobiona koralem:

Szkło artystyczne zdobione koralem:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s